MÁTE HYPOTÉKU NEBO JINÝ ÚVĚR? MYSLETE NA SVOU RODINU

V článku „Víte, co chcete?“ jsem mluvila o cílech a přáních. Pokud si tedy stanovíte, co byste rádi dosáhli či získali, je důležité přemýšlet nejenom nad tím, jak toho dosáhnu, ale i nad okolnostmi, které mi mohou mé plány zhatit. Já tomu říkám, mít krizový plán. Uvedu příklad.

Jestliže chcete financovat své bydlení hypotékou, není to, jako jít koupit housky do krámu. Je třeba to promyslet. Položit si pár důležitých otázek, na které je dobré si odpovědět před tím, než půjdu do banky žádat o hypoteční úvěr. Zde jsou:

 • Kolik si chci půjčit?
 • Jaká bude splátka?
 • Jaké jsou další náklady s tím spojené?
 • Co budu dělat, když se po fixaci zvýší úroková sazba a tím i moje splátky?
 • Jaká bude zástava pro banku a co to pro mě znamená?
 • Kolik potřebuji vlastních peněz, abych hypotéku získal?
 • Kde vezmu na splácení, v případě dlouhodobé nemoci nebo úrazu?
 • Jak mohu vyřešit bydlení pro mou rodinu, pokud zemřu?
 • Jak budu řešit ztrátu zaměstnání a případné výpadky příjmu?
 • Co když se stanu invalidní a nebudu moci dál vykonávat svou práci?
 • Jak se budou vyvíjet rodinné náklady v čase?
 • Jak vysokou splátku si vlastně mohu dovolit, abych mě to nezničilo?

Asi to nebudou všechny otázky, které si lze položit a podle vaší situace se mohou také lišit. Jestli chcete klidný život s hypotékou vřele doporučuji si alespoň některé důležité otázky zodpovědět. Ušetříte si tím do budoucna mnohé nepříjemné situace. Jestli chcete pomoci s přípravou hypotéky, můžete se inspirovat zde.

KRIZOVÝ PLÁN

Vytvořit si krizový plán, není zas nic tak těžkého. Ukážu vám nyní příklady odpovědí na výše uvedené otázky:

RIZIKOJak riziko vyřeším  
Přijdu o práciMít finanční rezervu na 6 měsíců (6 x měsíční výdaje) a neustále se vzdělávat, abych se uplatnil na trhu práce  
Zemřu  Mám dostatečný majetek (peníze a majetek k prodeji) nebo Pojištění smrti s klesající částkou, která zajistí děti, splacení hypotéky a jejich další požadavky  
Stanu se invalidním  Mám dostatečný majetek (peníze a majetek k prodeji) nebo Pojištění invalidity I.-III.stupně s klesající částkou, která zajistí děti, splacení hypotéky, moji péči a mé další požadavky  
Stane se mi úraz s trvalými následky  Mám dostatečný majetek (peníze a majetek k prodeji) nebo Pojištění trvalých následků s progresivním plněním dle rozsahu úrazu, který zajistí ztrátu příjmů, než se dostanu do stavu invalidity a bude mi vyplacena částka za invaliditu nebo se zotavím a budu moci nastoupit do práce  
Budu dlouhodobě nemocný a nebudu mít celý plat nebo jako OSVČ přijdu o příjmy úplně  Mít finanční rezervu na 6 měsíců a k tomu si dát pojištění pracovní neschopnosti, podle výše rezervy a podle toho o kolik peněz měsíčně přijdu při pracovní neschopnosti. Měla by překonat období cca do 1 roku, kdy se buď uzdravím nebo se stanu invalidním.  
Zvýší se splátka hypotéky po fixaci  Mít vytvořenou střednědobou rezervu, kterou začínám tvořit v době vzniku hypotéky. Při zvýšení úrokové sazby mám na splátky hypotéky a při snížení mohu rezervu využít jinak.  
Zvyšují se rodinné náklady v čase např. tím, jak rostou děti  Tvořím finanční prostředky pro děti na studium a jiné aktivity. Čím dříve začnu, tím méně mě to stojí měsíčně.  

Tady jsou ukázky jak vyřešit některé rizika, které vás mohou potkat v životě. Pokud je necháte být, může se v krajním případě stát, že o bydlení přijdete. Druhou variantou, je že budete muset více zadlužit a nebudete dělat nic jiného, než makat abyste splatili své dluhy. O tom, jak je např. důležitá finanční rezerva mluvím i ve své videu zde.

K dnešnímu článku mě inspiroval i fakt, se kterým se často setkávám u klientů. Lidé často mají pojištění osob a v nemnoha případech je rozsah pojištění jistě impozantní, ale co se týče opravdových rizik jako je smrt, invalidita, trvalé následky nebo pracovní neschopnost je to často žalostné. Je fajn, že dostanete denní dávku při zlomené noze, ale pokud živitel rodiny zemře a na výchovu dvou děti vám nechá 200 000 Kč na dobu 10 let, je to opravdu na zvážení. Smysluplné pojištění a finanční rezervu považuji za nejdůležitější ochranu vašich splněných přání.

PS: Máte zájem o revizi vašeho pojištění a jednoduchý přehled vašich financí v kontextu s cíli i riziky? Ozvěte se a něco s tím uděláme. Mějte se krásně.