HYPOTÉKA NA STAVBU – ROZPOČET 1.DÍL

U hypotéky na stavbu domu je velmi důležitou součástí dobře nastavit rozpočet stavby. Rozpočet si spočítáte sami, pokud využíváte jednotlivé řemeslníky pro stavební práce a stavíte svépomocí. Jestliže využijete stavbu na klíč, je to pro vás jednodušší, protože rozpočet stavby vám sestaví sama firma.

Jestliže stavíte poprvé, je dobré se pozeptat známých, co už podobným procesem prošli. Z mé zkušenosti a zkušenosti mých klientů, totiž rozpočet nikdy nevychází podle původních propočtů, ale je potřeba ho navýšit. A s tím je potřeba počítat a předem si připravit řešení, abyste nedopadli jako rodina v mém příběhu.

Rodina si vzala na stavbu hypotéku ve výši, přesně podle rozpočtu firmy. Od majitele, jim bylo slíbeno, že rozpočet lze v pohodě dodržet. Jak jistě tušíte, tak jednoduché to nebylo. Zjistilo se, že je potřeba vést průtlak pod cestou pro vedení elektřiny, která byla na druhé straně cesty. Také došlo ke zjištění, že rozpočet neobsahuje dokončovací práce na okolí domu a rodina už žádné vlastní prostředky neměla. Celkově došlo k navýšení rozpočtu o zhruba 10 %. Vzhledem k finanční situaci si už další půjčku vzít nemohli. Proto se využili peníze na nutné věci a stavba se dodnes dokončuje dle finančních možností rodiny.

Jaké je tedy řešení této situace?

  1. Vždy je potřeba myslet dopředu a počítat s horšími scénáři.
  2. Zjistit si nejen na jakou výši hypotéky dosáhnete díky svým příjmům, ale zvážit, na kolik se skutečně zadlužit, abyste si mohli plnit i další cíle. (Finanční plán)
  3. Nastavit rozpočet s rezervou 10 až 15 % a žádat o vyšší hypotéku. Pokud pak peníze nejsou potřeba není to problém, protože nemusíte vyčerpat až 20 % z výše hypotéky a neplatíte žádné sankce.
  4. Dobře si zkontrolovat, jestli rozpočet obsahuje veškeré položky, které chcete realizovat. Nezapomeňte započítat i části, které nestaví firma, ale budete si je dělat sami.
  5. Nezapomeňte i další výdaje spojené se stavbou jako je architektonický návrh, stavební projekt, vybavení stavebního povolení, poplatky spojené s úvěrem, pojištění stavby a vašich příjmů apod.

Postavit si dům podle vlastních představ je skvělé, ale je to projekt na celý život. Doporučuji věnovat pár chvil na přípravu nejen technickou, ale i finanční. Nestaňte se otroky svých finančních rozhodnutí. Buďte nad věcí a připravení. Nebo se ozvěte a nechte to na mě.

Mějte se krásně a připojte se do skupiny „ Pohoda s hypotékou“.