HYPOTEČNÍ ÚVĚR V ROCE 2021

Dnes jsem si prošla trh s hypotékami. Jak to vypadá v současné situaci? Asi jste narazili na články, že v loňském roce byl zájem o hypotéky nebývalý. To způsobují nízké úrokové sazby, které se už delší dobu motají kolem 2%. V roce 2021 jsme zaznamenali menší navýšení u některých bank, ale to stále mluvím o sazbě např. 2,34% p.a.. Tyto nízké sazby, umožňují dosáhnout na hypotéku i lidem s nižšími příjmy.

Očekává se zdražování a navyšování úrokových sazeb. Proto je pochopitelné, že řada lidí volí delší dobu fixace úrokové sazby. Běžná doba fixace se pohybuje kolem 5 let. Dnes se často využívá 7-10letá fixace. To umožňuje lidem lépe plánovat, protože ví, že po dobu např. 10 let budou mít stejnou splátku a jejich výdaje s hypotékou se v této době nebudou měnit. U těchto delších fixačních období např. 10 let, ale musíte počítat s tím, že se úrokové sazby pohybují výše a to mezi 2,4% až 3,4 %p.a.. Opět za to může vyšší poptávka po těchto fixačních obdobích, která navyšuje úrokové sazby. Banky tento zvýšený zájem využijí, k tomu, aby vydělaly. Je to prosté, jejich cílem je zisk.

Takto nízké úrokové sazby, tak stále udržují poptávku po nemovitostech na vysoké úrovni, a tudíž ceny bytů a domů stále rostou. Čím dál častěji, se debatuje o tom, jestli budou ceny v budoucnu padat. Je možné, že pokud nastane výrazné navýšení úrokových sazeb, může lidem vrůst splátka úvěru a pokud mají svůj rodinný rozpočet napjatý, mohou se dostat do problémů. Pak by třeba nemovitost museli v tísni prodávat. Z tohoto důvodu se předpokládá, že ceny panelových bytů, by mohly klesnout, ale u atraktivních lokalit a rodinných domů se to nepředpokládá. Abyste jste ošetřili riziko, které mohou přinášet vyšší úrokové sazby, doporučuji budovat finanční rezervu, ze které můžete čerpat při navýšení hypoteční splátky.

Levné úrokové sazby, také nahrávají možnosti rekonstrukce. Pokud jste plánovali rekonstrukci a máte na ni připraveny své zdroje a dostatek sil, je právě vhodná doba využít hypotéku k jejímu financování. Oříškem pak může být sehnat kvalitní stavební firmu, která by mohla rekonstrukci provést.

V neposlední řadě je u hypoték stále důležitější, v jakém oboru pracujete. Pro některé obory může být dostupnost úvěru výrazně horší než pro jiné. Jde o povolaní zasažené pandemickou situací. Zejména o pracující v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví, volnočasových aktivitách nebo v kultuře. Také je možné, že s rostoucí nezaměstnaností, se seznam těchto „vyloučených“ oborů bude rozšiřovat. Pokud v současné době uvažujete o hypotéce, je možná o to důležitější dnes plánovat. Promyslete si, jak budete řešit navýšení hypoteční splátky, ztrátu zaměstnání, zdravotní komplikace, jak vysokou hypotéku opravdu zvládnete apod. Inspirovat se můžete v mém článku. https://martaticha.cz/uvery/mate-hypoteku-nebo-jiny-uver-myslete-na-svou-rodinu/