Rekonstrukce, cesta k novému domovu

Pavel žije v malém domku po babičce na vesnici. Domek zdědil před třemi lety. Domek byl tenkrát v obyvatelném stavu a Pavel neměl potřebu cokoliv měnit. Za tři roky se, ale událo spousta věcí. Pavel se oženil a za 6 měsíců se mu má narodit jeho první dítě. Rád by svou novou rodinku nastěhoval do nového domečku. Spočítal, že rekonstrukce by ho vyšla zhruba na 800 000 Kč.

Pavel začal hledat, možnosti financování jeho vysněné rekonstrukce. První, co ho napadlo, že by si mohl vzít hypotéku. Tuto možnost, ale musel brzy zavrhnout. Jeho domek využil bratr, k zajištění své hypotéky na výstavbu domu. Výstavba, ale vázla a dokončení bylo zatím v nedohlednu. Pavel tudíž nemohl použít svou nemovitost na zajištění hypotečního úvěru.

Jako další možnost mu do cesty přišla stavební spořitelna, která nabízela stavební úvěr zajištěný nemovitostí, ale také úvěr bez zajištění. Výše nezajištěného úvěru, mohla být až 1 mil. Kč. Pavel se vydal do stavební spořitelny, aby zjistil, kolik si se svými příjmy může půjčit. Zjistil, že při platu 30 000 Kč čistého dosáhne na téměř 900 000 Kč, což pro jeho záměr bylo dostatečné.

Protože chtěl co nejvíce snížit měsíční výdaje spojené s úvěrem, hledal možnost dlouhodobé splatnosti. Zjistil, že lze využít až 20 let splatnosti. U některých stavebních spořitelen, dokonce mohl využít úvěr s anuitním splácením od začátku a nemusel si brát tzv. překlenovací úvěr. Také si mohl zvolit fixaci úrokové sazby, na 3 roky nebo celou dobu splatnosti. Zvažoval, co je pro něj výhodnější. V prvním případě by mohl úvěr po třech letech refinancovat na úvěr se zajištěním. Což se jevilo, jako dobrá varianta, protože bratr měl být se stavbou hotov a jeho domek by ze zástavy mohl vyvázat.

Na druhou stranu v druhé variantě by měl předem na 20 let zajištěnou stabilní úrokovou sazbu, se kterou by mohl počítat a kterou už neovlivní krize či inflace.

Dalším skutečností, která se mu zamlouvala, bylo, že nemusí dokládat žádný projekt či rozpočet. Chtěl si svépomocí udělat hodně věcí, a tak mu stačilo nastavit si rekonstrukci do hrubého rozpočtu. Stavební spořitelna po něm požadovala pouze fotodokumentaci před a po rekonstrukci. Elektřinu a vodu, pak měl nafotit i v průběhu realizace, aby bylo vidět, kde a co se rozkopalo. Pavel byl spokojen, protože tato varianta, dokládání účelu peněz se mu jevila jako velmi jednoduchá a efektivní.

Zjistil, že práce v domě jako výměna oken, dveří, kuchyňské linky, omítky, malby a podobně, se nemusí ani ohlašovat na stavebním úřadě.  Z daní si pak mohl odečíst zaplacené úroky, stejně jak u hypotečního úvěru. Peníze, které si Pavel nakonec půjčil dostal na účet jako 100% zálohu předem, a mohl si tudíž rekonstrukci organizovat dle svých potřeb.

Chcete si vylepšit své stávající bydlení? Nechce se vám zjišťovat co, která banka či stavební spořitelna nabízí a kolik vám půjčí? Ozvěte se mi na email  ticha@aido.cz nebo volejte 606 700 316. Případně si domluvte schůzku přes mé stránky https://martaticha.cz/.

Těším se na setkání s vámi.