Pojištění majetku druhý základní kámen

Stále se mluví o tom, že dnešní svět je příliš materialistický. Všichni se ženeme za majetkem. Potřebujeme auta, vily, elektroniku a jiné věci. Uznávám, že jsou v životě důležitější věci. Ale na druhou stranu chceme dobře bydlet. A takové bydlení něco stojí. Chceme, aby naše děti měli domov, kde budou mít své útočiště. A domov bychom měli chránit proti rizikům, které nás mohou překvapit. Možná namítnete, že máte přeci byt pojištění hromadně s ostatními majiteli bytového domu a tak toto téma nemusíte řešit.

Ale víte jaká je skutečná hodnota vašeho bytu a kolik by vás stálo pořízení nového, pokud by ten váš byl zničen?

Víte, kolik činí částka, kterou byste obdrželi v případě např. živelné katastrofy ze společné pojistky?

Pokud si dokážete zodpovědět obě otázky a částka, kterou obdržíte, s pojistky se rovná hodnotě vašeho bytu, pak výborně. Tak by to mělo být. Znamená to, že pokud máte ve Zlíně např. 3+1 jehož ceny se dnes pohybují kolem 2 600 000 Kč. Měla by i vaše pojistka odpovídat dané částce, abyste si v případě potřeby mohli zařídit nové bydlení. Pojištění lze pořídit za cca 2000Kč/ročně.

To co jsem tady popsala, se nazývá pojištění nemovitosti. Pojistíte si schránku vašeho bydlení, vše co je pevně spojeno se zemí. Můžete si pojistit dům, byt, garáž či rekreační objekt. Rizika, které se nejčastěji pojišťují je požár, úder blesku, pád letadla, pád stromů, sesuv půdy a další. Pojišťovny většinou nabízejí balíček rizik a další možné individuální připojištění.

Tak bydlet budeme, ale co vybavení. Pokud nás postihne požár, lehne většina vybavení popelem. Pokud máme finanční rezervy, pojištění využívat nemusíme, ale pokud ne, je dobré jednoduše spočítat, za kolik si můžeme pořídit nové základní vybavení do vaší domácnosti. Na tuto částku si pak můžeme sjednat pojištění domácnosti. Tato pojistná částka se vztahuje na vše, co máte v bytě volně uloženo. Pojistná rizika jsou stejná jako u pojištění nemovitosti.

Pojištění domácnosti a nemovitosti by mělo být naším druhým základním kamenem v našem finančním systému. Prvním základním kamenem je pojištění osob. Pokud totiž stojí náš systém na pevných základech, nebudeme muset v případě, že se něco stane, vybírat peníze z našich finančních rezerv určených k jiným účelům.

Součásti výše zmíněných pojištění, ještě může být asistenční služba a pojištění odpovědnosti. O pojištění odpovědnosti se zmíním v příštím článku a teď krátce o asistenční službě.

Co můžete získat, pokud si připojistíte asistenční službu?

  • zprostředkování požadované služby v případě nouze nebo v případě poruchy domácího spotřebiče vysláním příslušného technika (opraváře)
  • příjezd a odjezd opraváře na místo události
  • práce opraváře spojené s odstraňováním poruchy
  • uvedení domácnosti do původního stavu po zásahu řemeslníka

Zde jen některé z věcí, které pojišťovny nabízejí. Všichni víme, že sehnat dnes řemeslníka není snadné ani levné. Pojištění vám může pomoci, alespoň nahradit finanční ztráty.

Musím ještě upozornit na některé věci, které s pojištěním majetku souvisí. Jednou z nich je rizikové pásmo, které souvisí s umístěním nemovitosti. Podle vaší adresy si pojišťovna dohledá, ve kterém rizikovém pásmu se nemovitost nachází a od toho se také odvíjí výše pojistného. Takovým příkladem jsou např. záplavové oblasti. Dalším prvkem, který se objevuje v pojistné smlouvě, je tzv. spoluúčast. Je to částka, kterou jste se ochotni podílet na vzniklé škodě. Čím vyšší částku si zvolíte, tím byste měli mít levnější pojistné.

Jaké částky volit, jaká je optimální spoluúčast a které připojištění je vhodné právě pro vás, vám můžu pomoci vyřešit. Každý klient má své vlastní představy a potřeby a proto je vhodné si napřed sdělit vaše očekávání a poté zpracovat nabídku jednotlivých pojišťoven a výši pojistného, které je vždy velmi individuální.