Někdy se setkávám s negativními reakcemi lidí na pojištění. Občas slýchávám, že je to zbytečné placení peněz. Na druhou stranu jsou lidé, kteří mi říkají, dejte mi tam víc, ať na tom vydělám.
K čemu tedy slouží pojištění?
Je potřeba si uvědomit, že pojištění není spoření. Bohužel, ani životní pojištění, které v sobě obsahuje spořící složku, není na žádný velký výdělek a pokud něco vydělat chceme, tak si musíme pěkně dlouho počkat. Pojištění slouží ke krytí rizik, které na nás v životě číhají. Staré pořekadlo pravý, že „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.“ Nikdo z nás není nesmrtelný ani nezranitelný. Přidám krátký příběh.
„Letos na podzim, jsem volala jedné známé a nabízela jí pojištění pracovní neschopnosti pro OSVČ s proplacením od 1. dne nemoci pro jejího manžela. Řekla mi “Škoda, že jste nezavolala o dva měsíce dříve.“ Manžel spadl ze stromu, a už měsíc a půl ležel v nemocnici. Ona byla doma na mateřské se třemi dětmi. Nejprve ani nevěděli, jestli to přežije, později se stav začal pomalu zlepšovat.“
Lidé mají dvě možnosti. První možnost je, když máme dostatečně velké finanční rezervy a případné výpadky příjmů jsme schopni i dlouhodobě pokrýt, aniž bychom se připravili o úspory na dovolenou či na penzi. Druhá možnost je se pojistit. Za dostupnou měsíční částku např. 1000 Kč, můžete mít komplexní pojištění v částkách, na které byste spořili po tisícovce měsíčně desítky let.
Kdy má smysl se pojistit a na kolik?
Pojištění je jistě individuální věc. Ukažme si na příkladech, kde to má smysl.
Ještě něco málo statistiky