Víte, co chcete?

Zamyslete se a řekněte si, na co myslím častěji, na to, co chci nebo na to co nechci?

Z mé osobní zkušenosti vím, že většinou víme, co nechceme, ale když máme říct co chceme, tak se musíme hodně zamyslet. Jednou z věcí, která nás ovlivňuje, je i fakt, že se bojíme příliš zasnít. Hledáme cíle v kategorii toho, co už jsme dělali a víme, že je to možné. Ale ruku na srdce, všechno je jednou poprvé. I o prvním autě jste přemýšleli, jak se k němu dostat, ale touha byla větší než strach a obavy. Čím jsme starší, tím méně, se umíme ve svých cílech odvázat. Jsme totiž svázaní předsudky a povinnostmi. Opravdu vás nechci nutit, abyste za každou cenu prosazovali sny a přání nad vaše možnosti. Ale ty větší a náročnější cíle nebo nové nepoznané zážitky, vás vždy posunou o level výš.

Pro finanční plánování, ale můžete zůstat i při zemi. Nelze ovšem začít plánovat bez toho, aniž bychom věděli, co chceme dosáhnout. Udělejte si tedy chvíli klidu, uvařte si kávu nebo čaj a zamyslete se nad tím:

  • Co byste si rádi pořídili?
  • Kam byste se rádi podívali?
  • Kde byste rádi bydleli?
  • Kdy si chcete koupit auto?
  • Kdy bude rekonstrukce koupelny?
  • Jakou rezervu chcete mít na důchod?
  • V kolika letech chcete do toho důchodu jít?

A tak dále a tak dále. Je na vás, které oblasti jsou pro vás důležité. Nejprve si sepište vaše nápady a potom jim dejte priority. Nezapomeňte, že to není domácí úkol, pro někoho jiného, ale pro vás. Pokud se budete k vašim cílům přibližovat, můžete se na ně těšit. A až jich dosáhnete budete na sebe hrdí. A pokud se to nepodaří, nic se neděje, život je hra a pokaždé prostě nevyhrajeme. A nezapomeňte ani na ty malé cíle pro radost, které je také potřeba naplánovat. Co je naplánované to se z větší pravděpodobností uskuteční.

Až budete mít určeny priority, zamyslete se nad tím, kolik vás budou stát. Kolik peněz na ně budete potřebovat? Nezavrhujte hned ty cíle, které se vám budou zdát nad vaše síly. Ještě je na to příliš brzo.

Dalším krokem je pak určit, kdy bychom si chtěli cíl splnit. Podle toho pak už můžeme začít plánovat. Zaměřením na své cíle a přání ve vašich myšlenkách, začne mozek pracovat na tom, jak byste se k vašim cílům mohli dostat. Můžete se také inspirovat od lidí, kteří už podobných cílů dosáhli. Nebo si najít další kupu informací, které vám pomohou vymyslet řešení.

Následuje rozdělení velkých cílů na jednotlivé snadno splnitelné kroky a části. Ty pro nás znamenají, že se krůček po krůčku, blížíme ke svým cílům. A tomu se říkám „mít plán“. Teď už zbývá poslední krok a to je začít aktivně plnit postupné kroky. A cíl je na dosah.

Co je tedy potřeba k dosažení cíle? Na začátku určitě chuť a nadšení. S postupem času, pak vytrvalost a pozornost, kterou svým vysněným cílům dáváte. Na druhou stranu, jak už jsem řekla, nemusíte se trestat za to, že selžete a vzdáte to.

Co když se mi, ale změní časem priority a budu chtít cíl změnit?

V pohodě, v životě je jen jediná jistota, a to je neustálá změna. Takže své cíle upravíte a jedete dál.

PS: Jestli chcete začít, a uvítáte trochu inspirace, stáhněte si 5 PRAKTICKÝCH TIPŮ JAK DÁT FINANCÍM SPRÁVNÝ SMĚR. https://martaticha.cz/5-tipu-ebook/