PERFEKTNÍ ŘEŠENÍ JAK OVLÁDNOUT SVÉ FINANCE OD ZÁKLADŮ

Základním kamenem rodinného finančního systému je finanční rezerva. Bez finanční rezervy byste se neměli pouštět do investování ani úvěrů. Jako první byste měli tvořit právě krátkodobou finanční rezervu, kterou máte ihned k dispozici. Nejlépe je mít rezervu na spořícím účtu, kde nelze provádět platby. Tak peníze nemůžeme utratit běžnými nákupy a jinými finančními transakcemi. Na druhou stranu, ale pokud potřebujeme peníze použít máte je okamžitě k dispozici, pouze si je převedete na běžný účet.

Spořící účet, jak už napovídá název je určen ke spoření, ale příliš na něm nevyděláme. Úroky se zde pohybují někde kolem 0,5 % p.a.. Pokud se nabízí spořící účet s vyšším úročením, pak je to podmíněno dalšími produkty nebo nelze s penězi volně disponovat. Banky chtějí, aby vám na spořícím účtu neleželo příliš mnoho peněz, tak úroky snižují u částek např. nad 200 000 Kč. Pokud máte k dispozici větší rezervu je potřeba ji rozdělit na více spořících účtů u různých bank.

Proč tvořit finanční rezervy? Věřím, že vás napadá spousta důvodů. Níže vám uvedu, ty, které napadají mě:

  • Pokud potřebuji zaplatit větší obnos a nechci platit druhým úroky
  • Když přijdu o práci nebo nedostanu výplatu
  • Pokud se vám navýší hypoteční splátky
  • Na zaplacení dovolené
  • Na dárky
  • Když se vám pokazí pračka, lednice apod.
  • Slouží jako volné prostředky pro výhodné investice
  • Při rozjezdu podnikání
  • Na opravy auta
  • Pro klidné spaní

Kolik peněz by mělo tvořit rezervu?

Literatura uvádí, že finanční rezerva by měla být min. 3 x měsíční výdaje, lépe je, ale držet rezervu na 6 měsíců. Pokud peníze z rezervy využijeme, měli byste ji zase postupně doplnit na stanovenou částku. Ze začátku je tvorba rezervy náročná, ale garantuji vám, že to nakonec velmi oceníte. Mám ohlasy od svých klientů, kteří dříve rezervy neměli a dnes jsou v pohodě a užívají si více výletů a pohodových nákupů. Tvořit si rezervu je jeden z důležitých návyků, který vás ochrání před zbytečnými dluhy a vydávání více peněz, než je nutné. V příkladu můžete vidět, kolik zaplatíte za notebook bez půjčky a kolik s půjčkou na splátky.

Příklad.

Chci si koupit Lenovo notebook IdeaPad Gaming 3 za cenu 25 000 Kč s DPH.

Na splátky na 2 roky nás bude stát stejný notebook 31 800 Kč. Zaplatím 6 800 Kč navíc.

Pokud zvolíte splatnost 4 roky bude vás tento notebook stát 42 300 Kč. Zde zaplatím 17 300 Kč navíc.

Asi namítnete, že nebudete na notebook čekat věčnost, než si naspoříte, ale je to na zvážení. Pokud už notebook máte, víte, že vám nevydrží stále, můžete tedy začít s odkládáním peněz již dnes a o to míň, platit druhým. Je lepší si na věci vydělat než si půjčovat. První cestou je pracovat jen s tím co vyděláme a do tohoto rozpočtu se prostě vlézt. Rozdělit si své výdaje na ty, které platím sobě a na ty ostatní. Postupem času tak vytvořit finanční rezervy a investice. Nebo přemýšlet, jak své příjmy mohu navýšit, a to buď jednorázově (koupě notebooku) nebo dlouhodobě.

Práce s vašimi penězi začíná ve vašem způsobu myšlení. Jak se k nim a ke svému životu budete stavět a jaké návyky si do života vytvoříte, podle toho mít peněz dost nebo málo. Je to na vás.