MOJE OSVĚDČENÁ METODA, JAK VYTVOŘIT FINANČNÍ REZERVU

Finanční rezerva

Každý z nás má své měsíční příjmy. Jak s nimi nakládáte? Přemýšlíte o svých penězích? Víte, za co utrácíte a kolik vám měsíčně zbývá?

Moje zkušenost hovoří o tom, že spousta lidí ani neví, kolik peněz a za co, měsíčně utratí. Jediné, co vědí, že jim na konci měsíce nezůstane nic a jsou závislí na průběžném příjmu. Pokud o tento proud peněz, ale přijdou, dostanou se do problémů.

Jestliže se chcete být v životě spokojení, je potřeba vědět co chcete a podle toho se taky chovat. Zkuste se nyní zastavit a zamyslete se nad tím, co by vás udělalo malinko spokojenějšími v oblasti financí? Jsou to vyšší příjmy nebo finanční rezerva na spořícím účtu? Levnější náklady na bydlení nebo různé zdroje příjmů?

Líbilo by se vám dosáhnout některý z těchto cílů? Máte tedy dvě možnosti. Buď si řeknete, že nic z toho nelze splnit a že je to nereálné nebo se na to podíváte jinýma očima a řeknete si, jak to můžu dosáhnout? Co mohu udělat pro to, abych byl svobodnější, co se týče financí?

I já sama, jsem se rozhodla změnit přístup k penězům. Nečekám už pasivně, kolik mi přijde měsíčně na účet, ale začala jsem dělat finanční poradenství a své příjmy jsem navýšila. Přineslo mi to nejen spoustu nových zkušeností, setkání s novými lidmi a zážitků, ale hlavně větší svobodu, kterou přináší více peněz. Neříkám, že to šlo ráz na ráz, ale postupně jsem se naučila nové věci a získala zkušenosti. Protože mě práce v tomto oboru opravdu baví, není pro mě problém, tomu věnovat svůj čas. Ze začátku jsem si také myslela, že to nepůjde a jak to budu dělat. Ale kdo chce, cestu si najde.

I k penězům, jsem začala přistupovat jinak. Vezmu dnes své příjmy a první co udělám, investuji 20 % do své budoucnosti. Investuji do podílových fondů jak nemovitostních, tak akciových. Protože pracuji zatím s pravidelnou nevelkou investicí měsíčně, je tohle nejlepší a nejjednodušší cesta, jak si tvořit aktiva, které mi později přinesou pasivní příjmy.

Poté nakládám se zbytkem peněz. Asi 10 % si odložím na větší nákupy, které chci realizovat a 10 % si pošlu na spořící účet, kde si tvořím krátkodobou finanční rezervu. Pak už pracuji se zbytkem na denní bázi. Když jeden den utratím více, než jsem měla rozpočítáno, tak druhý den utratím, méně. Mám tak neustálý přehled o svých penězích a můžu s tím aktivně pracovat.

V knize, „Jak myslí milionáři“ je pravidlo rozdělení peněz následující:

10 % příjmů dáme na spořící účet nebo si necháme na běžném účtu, jako krátkodobou finanční rezervu. Lepší je spořící účet, protože má o něco vyšší úrokovou sazbu a peníze tak jednoduše neutratíte.

20 % příjmů dáme do investic, které pro nás budou pracovat v budoucnu. V tomto případě, můžeme využít podílové fondy (nemovitostní, akciové, dluhopisové či smíšené), korporátní dluhopisy, ETF fondy, drahé kovy nebo P2P půjčky. Nezapomeňte diverzifikovat riziko a rozložit peníze do více produktů a o každém si alespoň zjistit základní informace.

30 % příjmů dáváme na bydlení. Tedy pokud např. uvažujete o hypotéce, neměla by částka, která zahrnuje splátku úvěru, energie, fondy oprav, pojištění nemovitosti překročit těchto 30 %. Takže pokud máme dva žadatele o hypotéku s příjmy 50 000 Kč, měla by tato částka být maximálně 15 000 Kč měsíčně. Což by mohlo stačit na nemovitost v hodnotě 3 mil. Kč.

40 % příjmů pak putuje na běžný chod rodiny. Patří sem běžné výdaje a další spotřeba.

Je důležité si uvědomit, jaké jsou naše příjmy a podle toho upravit tyto procenta. Uznávám, že ne každý může takto rozprostřít své příjmy. Je potřeba, ale převzít kontrolu nad svými příjmy a začít i s třeba polovičními částkami nebo jen s 10 %, které budeme odkládat. Pokud nezačnete, nikdy nebudete mít klid a stále budete řešit nečekané situace ve stresu a napětí.

Změňte svůj přístup k penězům a vytvořte si finanční rezervy, i kdyby to mělo znamenat, že dočasně budete mít dvě práce. Ovládněte své peníze, výdaje a příjmy a budete mít v rukou i svůj život.

Pokud s tím chcete pomoci, ozvěte se. https://martaticha.cz/kontakty/