JAK NA PŘÍJMY A VÝDAJE RODINY

Příjmy a výdaje rodiny

Téma, které všichni známe. Základ každého rodinného rozpočtu. Přesto stále nedoceněný prvek plánování osobních financí. Co že to je?

Příjmy a výdaje. Většina z nás zná výši svých příjmů. Zdrojů většinou není mnoho, tak se v tom dobře udržuje přehled. Horší je to s výdaji. Ty se rozpadají na mnoho kousků a mizí v nenávratnu. Přitom pohoda začíná právě u toho, že vládnete svému rozpočtu. Nemusíte se pak budit ráno zpocení, z čeho, že zaplatím své výdaje.

Jak tedy lze pracovat s domácím rozpočtem? Nebojte, nebudu vám říkat zaručené metody, ty si jistě najdete jinde. Můj úmysl je, abyste se zamysleli a pokud je to potřeba, naučili se nové finanční návyky.

Řeknu vám příběh. Mladí manželé Víťa a Lenka ve společné domácnosti s příjmem 50 000 Kč měsíčně pro oba si žili jako v ráji. Cestovali a nakupovali to co chtěli. Bilance jejich rozpočtu byla vyrovnaná. Na první pohled se to jeví v pořádku.

Po dvou letech užívání se rozhodli vzít si hypoteční úvěr a koupit si byt 3+1 za 3 400 000 Kč se splácením na 30 let. Vlastní zdroje pokryly částečně penězi od rodičů a zbytek si půjčili. Celkový jejich dluh činil 3 000 000 Kč. Na jejich běžném účtu, tedy měsíčně zmizelo 11 000 Kč. I tak zbývalo 39 000 Kč k životu a do nového bytu bylo pořád něco potřeba.

Po roce od koupě bytu, oznámila Lenka skvělou zprávu, že je těhotná. Na cestě bylo první dítě. Po 9 měsících, kdy bylo potřeba nakoupit spoustu věcí pro miminko, zůstalo v rozpočtu z Lenčiných 20 000 Kč pouze polovina. K tomu si mezitím koupili televizi na splátky a vybavení bytu. Tady spláceli 3500 Kč měsíčně. Nyní měli měsíčně 40 000 Kč – 11 000 Kč (hypotéka) – 3 500 Kč (spotřební úvěry) = 25 500 Kč. Nemluvě o tom, že náklady s dítětem rostly.

Když bylo malému Kevinovi rok, Víťa přišel domů s tím, že firma krachuje a on přišel o místo. Ten měsíc nedostal ani výplatu. Ani další měsíc. Nárok na výplatu sice Víťa neztratil, ale kdoví, kdy se podaří peníze po zaměstnavateli vymoci. Teď už bilance nevypadá tak růžově. Spíš nám padá do červených čísel. Zůstává příjem Lenky z rodičovského příspěvku.

Ti zkušenější už jistě tuší a ptají se měli přece rezervu nééé?

Milí přátelé, je spousta rodin, které rezervy opravdu nemají a když tak sotva pokryjí jeden měsíc. Na druhou stranu je spousta uvědomělých lidí, kteří nejen, že tvoří rezervy, ale také investují do své budoucnosti a nežijí jen rychlou spotřebou.

Kdyby naši mladí použili jednoduché pravidlo 10% a odkládali si ze svých příjmů 10% na rezervy a investice, kolik by dnes měli na spořícím účtu?

273 000 Kč, a to, kdyby s nimi nepracovali. V lepší variantě mohli peníze zhodnotit a dnes by mohli mít např. 100 000 Kč na spořícím účtu a 200 000 Kč v investicích při průměrném zhodnocení např. 4–5 % p.a. Což by znamenalo, že po 5 letech manželství by měly rezervu v celkové výši 300 000 Kč. A k tomu stačilo, uskromnit se a vyžít z 90 % příjmu.

Nakonec si přece jen neodpustím pár doporučení:

 • Mějte přehled o svých příjmech a hlavně výdajích
 • Plaťte sobě minimálně 10 % až 30 % z vašich příjmů
 • Vytvořte i krátkodobou rezervu na spořícím účtu
 • Zhodnocujte své peníze investováním do nad inflačních produktů
 • Jestli rozpočet nevychází dobře, uvědomte si, že příjmy můžete navyšovat a výdaje snižovat
 • Zvažte při nákupech, jestli opravdu vše potřebujete nebo jen chcete
 • Plánujte, jak už jsem říkala ve videu, vyplatí se to https://www.youtube.com/watch?v=Pdcb1eIbAyY&t=159s (např. větší nákupy)
 • Nežijte nad své příjmy, zrušte kreditní karty a kontokorenty
 • Přemýšlejte nad tím, jak si na to vydělat než půjčit
 • A hlavně žijte vědomě a používejte zdravý rozum
 • Pokud si to sami neumíte nastavit, požádejte někoho o pomoc https://martaticha.cz/