Finanční plán? Proč?

Poslední dobou se mým tématem stalo plánování. Stanovit cíl a udělat si plán, jak cíle dosáhnout. Je dobré mít cíle a sny. Je fajn si naplánovat, kdy si chci své sny splnit a abych se k nim nakonec dostala je potřeba mít plán. Tento plán si rozdělím na malé krůčky, díky kterým se dostanu do cíle. I malý krok správným směrem, mě přiblíží k mému cíli.

S finančním plánem je to stejné. Pokud vím, že chci jít do penze v 55 letech a pobírat rentu 30 000 Kč měsíčně, nastavím si svůj plán tak, abych toho dosáhla. No jasně není to tak jednoduché a ani s plánem se nemusí vše vyplnit. Jedno je, ale jisté s plánem se pravděpodobnost úspěchu velmi zvýší.

Finanční plán se dělá na dlouhou dobu. Dobrá zpráva je, že ho nemusíte kontrolovat každý týden, stačí, když si jednou za čas ujasníte své představy a potřeby a váš plán jim opět přizpůsobíte. Vše se mění i vaše sny a přání se budou v čase vyvíjet. Ale když máte dobrý základ bude na čem stavět.

Co nám vlastně může přinést finanční plán?

  • Pomůže nám ujasnit co vlastně od života očekáváme a jaké jsou naše priority. Sami si řekněte, víte, co chcete? Přemýšleli jste o tom, kdy půjdete do důchodu a kolik peněz budete mít k dispozici? Jaké sny byste si chtěli splnit a kolik vás budou stát?
  • Získáte přehled o vašem majetku a vašich závazcích. Kolik máte aktiv – majetku, který vám přináší příjmy? Kolik máte na druhou stranu pasiv – majetku, který vás stojí výdaje?
  • Uvědomíte si jaké máte měsíční příjmy a výdaje? Platíte sobě v první řadě nebo spíše druhým?
  • Zkontrolujete své rezervy pro případ nečekaných událostí.
  • Uděláte si pořádek ve svých finančních smlouvách a zjistíte kam se dostanete při současném stavu.
  • Vytvoříte si novou koncepci dosažení vašich cílů a stanovíte si postupy, tak abyste dosáhli toho, co jste si vysnili
  • Zobrazíte si vše na časové ose a budete vědět, kdy můžete své zdroje přesunout na nové možnosti.
  • Nastavíte si krizový plán a nic vás po cestě k vašim snům nezaskočí.

Tak co není to tak málo, co můžete získat. Dejte se do toho a sestavte si svůj finanční plán. Anebo si dělejte v klidu to, co vás baví a finanční plán přenechte profesionálům. Najděte si finančního poradce, který pro vás takový plán zpracuje a bude vás na vaší cestě za sny podporovat.

Pokud byste se chtěli pustit do tvorby finančního plánu a nevíte, jak začít, napište mi přes kontaktní formulář https://martaticha.cz/kontakty/ a já vám pošlu zjednodušený finanční plán, podle kterého můžete postupovat.