SPOŘENÍ VERSUS INVESTOVÁNÍ

Spousta lidí má pocit, že investování sebou nese riziko a spoření je bezpečné. Jenže celý náš život sebou nese riziko. Jako příklad vezmu například cestování. Buď můžeme zůstat doma a ležet na gauči a pak je velká pravděpodobnost, že se nám nic nestane. Pokud na tom gauči nebudeme ležet příliš dlouho a neumřeme nudou.

Pokud se vydáme do světa můžeme, ale ztratit zavazadla na letišti, chytit exotickou nemoc nebo být okradeni. Nebo se na to podíváme jinou optikou a zažijeme nadhled v letadle, uvidíme nové kraje, poznáme příjemné lidi, ochutnáme skvělé jídlo a zažijeme spoustu dobrodružství. A rizika, ty můžeme eliminovat? Jako například pojištěním zavazadel, očkováním na exotické nemoci, finanční rezervou, kterou si můžeme vybrat v případě potřeby apod. Prostě se na cestu můžeme dobře připravit a zjistit si potřebné informace. Tím získáme více klidu a budeme v pozitivním očekávání a výlet se vydaří.

No a s investováním je to stejné. Buď si něco zjistíte a trochu se o tom, naučíte, abyste nešli slepě do rizika. Můžete si také nechat poradit, jak investovat co nejbezpečněji. A tím zvýšíte možnosti výnosu a eliminujete ztrátu. Protože budete vědět, že je potřeba:

  • diverzifikovat riziko, a tudíž využít více než jeden produkt či aktivum
  • investovat do více zemí, různých typů aktiv, více sektorů ekonomiky, v různých měnách
  • zachovat chladnou hlavu, když to vypadá, že se trhům nedaří
  • rebalancovat, což znamená prodávat draze a nakupovat levně
  • neprodávat v propadu investice, protože ta už se pak nebude mít možnost nikdy vrátit
  • měnově zajistit své investice, pokud investuji v cizích měnách
  • zkonzevativňovat investici, jestliže se blíží termín, kdy chci peníze využít
  • rozdělit peníze podle časových horizontů vašich záměrů a cílů

Ne není to bez rizika, ale pokud dodržíte základní pravidla, které eliminují ztráty, budete investovat dlouhodobě, zvolíte pravidelnou investici a nebudete časovat trh, máte velkou pravděpodobnost, že se vaše očekávání stanou skutečností. Což znamená, že si např. v důchodě dopřejete více než vaši vrstevníci, kteří pouze spořili.

Spoření není špatné, pokud slouží k vybudování finanční rezervy pro nečekané výdaje, dovolenou, dárky a vše co chci pořídit zhruba do 3 let. U delších plánů, bych měla uvažovat o investování. Spoření totiž moc nevynáší, a hlavně taky není bez rizika. Když opomenu nedávný konec Sberbank, který těm, co měly své úspory v bance nad limit zákonného pojištění, už možná neuvidí, tak hlavním rizikem je inflace. Ta dlouhodobě znehodnocuje peníze na běžných a spořících účtech, a to docela zásadně. Takže jak jsem řekla, spořit si peníze na spořící účet a využít je do 3 let, je úplně v pohodě, ale na důchod nebo jiný dlouhodobý cíl, to bohužel doporučit nemůžu.

A co vy spoříte nebo investujete?

PS: Jestli chcete malou ochutnávku o investicích, pak si stáhněte moji 20 minutovku „ Jak nastartovat rentu“ odkaz najdete zde. Nebo mám pro vás webinář „Jak snížit rizika investování?“ odkaz zase zde.