Kdo z nás by nechtěl být rentiér. Já tedy ano. Také na tom usilovně pracuji. Rentiérem se může stát, téměř každý, rozdíl bude ve výši renty. Jde totiž o postoj k penězům a k jejich využití. Pokud vše, co vydělám utratím a možná i víc, je skoro jisté, že pokud se můj postoj nezmění, k rentě se nikdy nedostanu. Jestliže vydělám více než utratím či utratím méně, než vydělám a zbylý rozdíl moudře investuji můžu se stát v budoucnu rentiérem. Ale aby se vám tento plán nezhroutil, je potřeba ošetřit rizika, které by to mohly překazit. Řeknu to jednoduše: „Mít finanční rezervu na min. 6 měsíců a být smysluplně pojištěný.“
Dalším důležitým krokem, je mít plán. Pokud plán nemáte, ale máte aspoň představu o tom kolik byste chtěli mít v budoucnu naspořeno, už to je dobrý krok. Ale průzkumy ukazují, že pokud máme dlouhodobý plán, který upravujete podle svých životních situací a možností, můžeme mít naspořeno o 3x více než lidé bez plánu. A to už stojí za to. Přitom finanční plán není nic složitého. Nemusíte do něj koukat každý den. Stačí vybrat správné investice a nastavit příkaz k úhradě. Jednou za rok pak zkontrolovat, jak se vaše portfolio vyvíjí.
A co vám to může přinést v průběhu let?
Jak si stanovit výši renty?
Výši dosažitelné renty, ovlivňuje doba, kterou na tvorbu majetku máte, peníze, které můžete investovat, aniž by vám chyběly v rozpočtu a zvolené finanční produkty, které mohou ovlivnit budoucí hodnotu naší investice v tisících korun. Také můžete vycházet z vaší představy, kolik byste potřebovali měsíčně k pohodovému životu a poplacení všech výdajů. Tady hodně záleží na životním stylu každého z nás. Dobrá zpráva je, že jsou různé možnosti, jak se k rentě dostat a místo peněz vydat více svého úsilí. O tom, více na konci článku.
Rozhodně zde hraje velkou úlohu čas a složené úročení, které v čase dělá divy. Ukažme si to na příkladu.
Na obrázku můžete vidět rozdíl, pokud začnete odkládat peníze ve 30 nebo v 50 letech. Abychom měli rentu 5 000 Kč na dobu cca 25 let měli bychom mít naspořený 1 milion korun. Takže pokud chcete rentu 20 000 Kč potřebujete naspořit 4 milióny korun. Zdá se vám to moc nebo málo?
Už dříve jsem zmiňovala, že když se naučíme odkládat 10 % ze svého příjmu co nejdříve, můžeme se dostat i k vyšším rentám. Čas v tomto případě pracuje pro nás. Ale také záleží na tom, s jakým majetkem začínáte nebo jaké příjmy jste schopni dosáhnout. V čase pak upravujete investovanou částku podle vašich možností a životních situací. Např. pokud jde žena na rodičovskou dovolenou a přijde o příjem, můžeme pravidelné investice pozastavit či snížit. Stále nám pracuje, ale to, co už jsme zainvestovali. Až budete mít opět dva plnohodnotné příjmy, můžete v investování pokračovat.
Pokud si takto nastavíte vaše finance. Tedy 1.finanční rezerva, 2.pojištění rizik a 3. investování, bude se vám lehčeji usínat a krásně vstávat.
PS: Nakonec mám pro některé z vás možnost, zařadit do svého portfolia (typů jednotlivých finančních produktů) novou investiční příležitost s možností budoucích příjmů. Více se dozvíte zde. https://martaticha.cz/investicni-prilezitost/